Summit hodnotil situaci největší evropské minority - přibližně deseti milionů evropských Romů a hledal způsoby, jak ji zlepšit. Mnozí občané Evropské unie romského původu čelí podle Evropské komise v celé Evropě diskriminaci na trhu práce, v přístupu k bydlení, vzdělání a sociálním a zdravotním službám.
Vedle potřeby menšiny před diskriminaci zdůraznila ministryně Stehlíková význam sociálně ekonomického začleňování Romů do společnosti. „Sociální vzestup vzdělaných a úspěšných Romů bude nejlepším prostředkem pro odstranění předsudků a stereotypů ve většinové společnosti," řekla Stehlíková.
Ministryně Stehlíková v Bruselu představila koncepci Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách jako soubor postupů vytvořených na základě dosavadních zkušeností z České republiky a expertních analýz ve spolupráci se Světovou bankou. Český model Agentury pro sociální začleňování považuje Stehlíková za inspiraci pro země ve střední a východní Evropě a v západní části Balkánu. Většina těchto zemí má významnou romskou komunitu a musí se vyrovnávat s dědictvím neúspěšných asimilačních plánů minulého režimu, nízkou vzdělaností, vysokou nezaměstnaností a problematickým bydlením Romů. Potřebu koordinaci a spolupráci při řešení těchto společných problémů v jednotlivých zemích EU podpoří Česká republika během svého předsednictví v Radě EU.