Věcný záměr zákona o veřejně prospěšných organizacích definuje veřejně prospěšnou organizaci a sjednocuje pravidla a podmínky, za kterých jsou poskytovány veřejné finanční prostředky. Na jeho přípravě spolupracují od začátku roku 2008 zástupci nestátních neziskových organizací, odborníci na české a evropské právo a legislativu, ministryně pro lidská práva a menšiny, zástupci ministerstev vnitra, práce a sociálních věcí, zahraničí, financí, školství, mládeže a tělovýchovy, pro místní rozvoj, zdravotnictví a kultury. Zákon má zajistit společenskou kontrolu a vysoký stupeň transparentnosti hospodaření organizací, jejichž veřejně prospěšná činnost je zajišťována z veřejných zdrojů. Jednou z klíčových podmínek pro získání statutu veřejně prospěšné organizace je „neziskovost". Organizacím, které naplní podmínky tohoto zákona, se výrazně usnadní přístup k prostředkům z veřejných zdrojů a budou mít nárok na příslušné daňové a poplatkové úlevy.
Pro uznání formy veřejně prospěšné organizace bude rozhodující náplň činnosti organizace, především v oblasti kultury, školství, vzdělávání, zdravotnictví či sociálních služeb. Znaky veřejné prospěšnosti mohou vykazovat všechny typy právnických osob. Stávající právní formy neziskových organizací (obecně prospěšné společnosti, občanská sdružení, nadace a nadační fondy a církevně právnické osoby) zůstanou zachovány - mohou, ale nemusejí nést znaky veřejné prospěšnosti. „V současné době se předpokládá, že všechny neziskové organizace jsou veřejně prospěšné, a to neodpovídá skutečnosti. Na základě zákona se budou moci neziskové organizace rozhodnout, zda získají status veřejně prospěšné organizace a tím i přístup k veřejným prostředkům, ale současně se podrobí přísnější kontrole než doposud. Za důležité považuji, že dojde k zrovnoprávnění i dalších právnických osob vykonávajících veřejně prospěšnou činnost v „neziskovém režimu", například nemocnic, ústavů poskytujících zdravotní a sociální péči či škol," řekla ministryně Džamila Stehlíková.
Vláda, jejíž součástí je Strana zelených, uznává význam neziskového, veřejně prospěšného sektoru společnosti pro její lepší a kvalitnější život. „Přes četné problémy, s nimiž se tyto organizace potýkají, lze tvrdit, že jejich další rozvoj jak v oblasti aktivit a personálního zabezpečení, tak také v mnohem významnější oblasti společenského uznání, zůstává prioritou vlády. Svými aktivitami v oblasti legislativní či přípravy čerpání evropských finančních zdrojů i výraznými změnami v dotačních politikách ministerstev, které se podařilo prosadit na podzim roku 2008, k tomu výrazně přispěli ministři za Stranu zelených. Partnerství státu a neziskových organizací je prioritou, již právě tato strana a její ministři ve vládě dlouhodobě prosazují," dodala Stehlíková.