Podle starosty Uherského Brodu se ho báli i jeho příbuzní. Bylo možné činu zabránit? Měly by být zavedeny povinné psychotesty pro držitele střelných zbraní?
„Snížit pravděpodobnost tohoto činu by mohlo jen nepřetržité sledování takového člověka, což je prakticky nemožné,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda branně-bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Roman Váňa (ČSSD).
Podle něj psychotesty nejsou účinné, považuje je spíše za šikanu legálních držitelů zbraní.
„Psychologové a psychiatři, kteří se k věci vyjadřují, říkají, že není možné dopředu spolehlivě odhalit člověka, který se takzvaně zblázní,“ citoval odborníky poslanec.
Smysluplnost psychotestů nebyla prokázána, pokračoval Váňa. „Většina psychologů a psychiatrů řekla, že nejsou schopni garantovat, že psychotesty odhalí to, co po nich chceme, a že to smysl nemá.“
V podobných situacích poslanec radí spolehnout se sami na sebe. „Pravidla na přežití takového útoku jsou jednoduchá: utéct, nebo se schovat se. Pokud tyto dvě možnosti selžou, pokusit se útočníka zastavit jakýmkoli způsobem.“
Váňa: „Leží tam 9 mrtvých, a je to obrovská tragédie, ale uvědomme si, že za loňský rok na našich silnicích zůstalo ležet 630 mrtvých. Je to mnohonásobně větší riziko než to, že vás někdo zastřelí… Počet trestných činů se zbraní je v České republice statisticky naprosto zanedbatelný. Tak ať neřešíme něco, co vlastně problém není, protože chceme zavádět opatření, která v konečném důsledku nevedou k cíli.“
Psychiatrička Džamila Stehlíková je pevně přesvědčena, že činu bylo možno zabránit. „Mimo jiné povinným psychologickým vyšetřením před vydáním zbrojního průkazu či jeho obnovením.“
Stehlíková: „Jde o nastavení síta pro opravdu duševně vyšinuté jedince, kteří jsou velice vynalézaví, agresivní a touží po zbrani, aby měli pocit, že mají navrch. Máme pro ně dveře doširoka otevřené, včetně výcviku. Máme tu střelecký ráj. A když máme těch devět mrtvých, udělejme s tím něco, abychom nepatřili k zemím, které patří k pěti nejliberálnějším státům na světě v možnosti nošení zbraní běžnými lidmi, aniž by k tomu měli jakýkoli důvod.“
„Je mezi námi mnoho frustrovaných lidí, kteří po zbrani touží, a touží se pomstít společnosti,“ připomněla lékařka.
Daleko jednodušší je agresorům zbraň nedávat, soudí Stehlíková. „Tento člověk byl postrachem okolí, báli se ho nejen sousedé ale i vlastní rodina, manželku týral, opakovaně bil, a vše bylo hlášeno na policii.“
V případě tohoto masového vraha by psycholog problém poznal, tvrdí psychiatrička. „Osobnostní poruchy jsou trvalé, sklony k agresivitě trvají celý život, vznikají už v dětství, a zkušený odborník je pozná vždy.“
Váňovo praktické doporučení, jak se zachovat v podobné situaci, Stehlíková v základu zpochybnila.
„Radit důchodcům, když jdou na pivo, aby koukali, odkud vyskočí ozbrojený masový vrah, je absurdní,“ shrnula psychiatrička a bývalá ministryně.
Celý rozhovor můžete poslechnout zde:
http://www.rozhlas.cz/plus/proaproti/_zprava/mame-tu-strelecky-raj-vola-po-psychotestech-pro-drzitele-zbrani-stehlikova--1460657
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3326053