Přístup k technickým kompenzačním či sociálním zařízením je pro lidi s pohybovým handicapem často omezen. Například tím, že majitel benzínky u dálnice klíč prostě u sebe nemá a nebo jej jeho zaměstnanec nechal doma. V takové situaci má člověk se zdravotním postižením jedinou šanci - být vlastníkem euroklíče fungujícího v co největším počtu zemí, kterým je schopen sám si zařízení odemknout. Symbolické otevření jej tak přiblíží kvalitě života většiny společnosti bez zdravotních, pohybových a jiných obtíží. Vedle zlepšení života tisícům lidí s rozličnými pohybovými omezeními přináší projekt euroklíče také nezanedbatelný pozitivní ekonomický efekt.
Dnes se setkala ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková s Martinem Dederichsem, člověkem, který s myšlenkou euroklíče přišel. Spolu s předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením Václavem Krásou jednali o jeho rozšíření do dalších zemí EU, především východoevropských.
„Jednou v noci jsem zastavil u čerpací stanice a po chvíli si všiml starší dámy na invalidním vozíku. Vypadala bezradně. Opakovaně se snažila otevřít toaletu pro vozíčkáře, ale ta byla nedobytně uzamčená. Se zoufalým výrazem vzhlížela směrem k obleženému pokladnímu pultu a snažila se upoutat pozornost. Bezvýsledně. Až po několika nekonečných minutách se dočkala pozornosti. Na otázku, zda potřebuje klíč od toalety, však krátce a s trpkým úsměvem odpověděla: ´Děkuji, už ne.´ Prožitou noční scénu jsem pojal jako výzvu. Osobní výzvu mně jako technikovi, abych pomohl lidem se zdravotním postižením. Tu noc se v mé hlavě zrodila myšlenka euroklíče," popisuje vznik projektu jeho autor Martin Dederichs. „Nejsem příznivcem silných slov, ale práce pro lidi v obtížné situaci. Náš projekt funguje v SRN již 22 let a v Rakousku 15 let. Jsem rád, že také Česká republika díky práci lidí z Národní rady osob se zdravotním postižením a podpoře ministryně Džamily Stehlíkové nyní Euroklíč realizuje," řekl Dederichs. „Cílem našeho snažení je, aby měl věřící například z Norska, který se vydá k papeži, po celé své cestě zajištěn přístup k sociálním zařízením pro zdravotně postižené každých 20 minut," dodal Martin Dederichs.
Letos je v Evropě registrováno přes 1.000.000 vydaných euroklíčů, umožňujících přístup na přibližně 100.000 sociálních a technických kompenzačních zařízení. Počet roste velmi rychle
v závislosti na poptávce z řad uživatelů. Miliony spoluobčanů se sníženou schopností pohybu a orientace po celé Evropě žijí plnohodnotným životem, cestují autem i veřejnou dopravou do zaměstnání, za sportem, za kulturou, chodí vyřizovat své záležitosti na úřady a v neposlední řadě cestují letadlem, lodí, vlakem či autem na dovolenou. Německý klub CBF vydává, pravidelně aktualizuje a distribuuje publikaci „Der Locus", mezinárodní seznam objektů osazených eurozámkem. Tato publikace spolu s dalšími, určenými přímo k tipům na cestování, slouží jako návod pro plánování tras a ve významné míře ovlivňuje volbu cílových destinací pro statisíce lidí se zdravotním postižením.
„Podle údajů Vládního výboru pro zdravotně postižené občany žije v České republice o málo více než jeden milion osob s různým postižením, z toho asi 40 % tvoří postižení těžká, která výrazně omezují pohybové, orientační či mentální schopnosti jedince. Jedná se minimálně o 330 000 tisíc držitelů průkazů ZTP nebo ZTP/P. Pro většinu těchto lidí by projekt euroklíče znamenal výrazné zkvalitnění jejich života. Méně obav a více radosti a chuti do života a práce," řekla ministryně Stehlíková. „Většina aktivit spojených se zaváděním euroklíče v ČR bude financována z prostředků evropských strukturálních a regionálních rozvojových fondů," uvedla ministryně.
Projekt zavádění euroklíčů je již připraven v devíti krajích. „Do projektu v ČR se aktivně zapojila už celá řada regionů, měst a obcí. V roce 2009 euroklíče a zámky budou zaváděny v Středočeském, Karlovarském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. V roce 2010 se rozšíří také do Moravskoslezského, Zlínského kraje, na Vysočinu a do Plzeňského kraje. Místa osazovaná eurozámkem jsou autobusová a vlaková nádraží, letištní haly, vestibuly metra, benzínové čerpací stanice, nákupní centra a obchodní domy, stadiony a sportovní haly, kulturní zařízení a centra, kulturní památky. Univerzální klíče budou osobám se zdravotním postižením distribuovány na základě průkazu ZTP nebo ZTP/P, nainstalováno je nyní 80 eurozámků a rozdáno asi 600 euroklíčů," objasnil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.
Česká republika v rámci poselství Evropa bez barier bude prosazovat dostupnost euroklíče ve všech zemích EU, zejména v nově přistoupivších zemích Střední Evropy. Již nyní jsou naplánovány cesty do Polska a na Slovensko, kde bude ministryně Džamila Stehlíková na toto téma jednat na nejvyšší úrovni.