Výbor například konstatuje, že Česká republika dosud postrádá komplexní antidiskriminační legislativu.
Plénum senátu schválilo technicko legislativní úpravy, předložené Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Zákon v upraveném znění nyní musí schválit sněmovna.
Účelem změny je, aby byl v televizním vysílání užíván český znakový jazyk, který je menšinovým jazykem, a je tedy srozumitelný i těm neslyšícím, kteří neovládají znakovanou češtinu.
„Novela zákona garantuje širší paletu komunikačních prostředků pro hluchoslepé a neslyšící osoby. Norma ulehčí přístup k informacím a přispěje tak k plnohodnotnějšímu zapojení hluchoslepých a neslyšících do společnosti. Přestože sociální i zdravotní služby pro hluchoslepé osoby jsou v České republice zajištěny na odpovídající úrovni, tato zákonná záruka dosud v české legislativě chyběla," uvedla k tomu ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková.
Senát zároveň vzal na vědomí Závěrečná doporučení Výboru Organizace spojených národů pro lidská práva k mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech. Doporučení se týkají zejména postupu policie při zatýkání a zadržování podezřelých ze skupin ohrožených diskriminací, neexistence nezávislé kontroly policie, protiprávních sterilizací žen, nízkého zastoupení žen v politice, přetrvávání používání klecových lůžek ve zdravotnických zařízeních, vysokého počtu romských dětí umístěných v ústavech sociální péče a absence komplexního legislativního rámce ochrany před diskriminací. „Výbor oceňuje kvalitu dialogu s vládou a Parlamentem ČR, což má i nadále zůstat důležitou prioritou České republiky," dodává k dnešnímu jednání Senátu ministryně Džamila Stehlíková.