V noci z 2. na 3. srpna 1944 bylo v plynových komorách koncentračního tábora v Osvětimi zavražděno 2897 romských žen, dětí a starců, včetně mnoha set vězňů z českých zemí. Celkový počet romských obětí 2. světové války podle odhadů dosahuje až 500 000 osob.
Také na území dnešní České republiky byly v době protektorátu zřízeny na dvou místech internační cikánské tábory. Ministryně Džamila Stehlíková navrhla na místě jednoho z táborů, v Hodoníně u Kunštátu, vybudovat Mezinárodní dokumentační a vzdělávací centrum romského holocaustu.
Tamním táborem prošlo od srpna 1942 do srpna 1943 1396 romských vězňů z celé Moravy, 207 jich zahynulo, většina ostatních (749) byla hromadným transportem dne 21. 8. 1943 odvezena do koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince.
Vláda bude také jednat o řešení památníku tábora v Letech u Písku. Pomoci řešení by mohlo zřízení mezinárodního fondu. Vláda by se měla rozhodnout do konce roku.
Vláda dále plánuje zajistit drobnou turistickou infrastrukturu umožňující zkvalitnění přístupu k pietním místům. Osudy Romů za totalitních režimů ve dvacátém století se bude zabývat Ústav pro studium totalitních režimů. Pietní akt v Letech u Písku letos navštívil Romani Rose, předseda německých Romů a Sintů.